Ogólnie wszystkim jest wiadome że podstawowe urządzenia MIG (transformatorowe jak i inwerterowe) mogą spawać: stal zwykłą, nierdzewną i aluminium w prostym wykonaniu spoiny bez szczególnych wymogów, ale z zapewnieniem że spoina połączy właściwie materiał. O grubości łączonego materiału decyduje amperaż (moc), urządzenia a o właściwej spoinie odpowiednio dobrany posuw drutu. Każdy doświadczony spawacz potrafi odpowiedni ustawić moc urządzenia do grubości spawanego materiału i tak dobrać posuw drutu, aby spoina była poprawna, bez względu na to czy spawa zwykłą stal, stal nierdzewną czy aluminium.
Zasada ogólna jest taka że: Czym materiał spawany jest grubszy, tym prąd spawania musi być większy, zwiększając przy tym optymalnie posuw drutu oraz jego średnicę. Uzyskanie właściwej spoiny w spawaniu cienkich materiałów wymaga zmniejszenia średnicy drutu w podajniku nawet do 0,6 mm.
Pytanie: Co to jest funkcja Synergii w MIG i czy jest ona ważna? Synergia, to dodany do urządzenia MIG nieskomplikowany, stały program, który tylko automatycznie dobiera posuw drutu do nastawionego amperażu urządzenia (nic więcej!). Aby precyzyjniej działał ten program czasami dodawana jest możliwość wyboru średnicy drutu (nie w wszystkich urządzeniach).
Doświadczony spawacz który spawa długo te same detale, powie że ta funkcja nie jest konieczna, ponieważ ustawi tylko raz właściwy posuw drutu do amperażu i będzie miał taką samą spoinę jaką inny spawacz uzyska na urządzeniu MIG z funkcją synergia. Niedoświadczony spawacz albo spawacz który spawa często różne materiały o różnej grubości, będzie preferował MIG z synergią, ponieważ nie będzie musiał tracić czasu na ustawienie właściwego posuwu drutu do aktualnie nastawionej mocy urządzenia, a spoina będzie dużo ładniejsza i lepsza.
Pytanie: Czy urządzenia MIG z funkcją Synergia spawają także aluminium? Lutospawanie. Jeżeli urządzenie MIG SYNERGIA ma dodatkową funkcje wyboru rodzaju spawanej stali i jest tam możliwość wyboru aluminium - to tak, to urządzenie będzie spawać aluminium, jeżeli jednak funkcji wyboru stali dany model MIG nie ma, to niestety to urządzenie nie jest przeznaczone do spawania aluminium tylko do stali zwykłej, stali nierdzewnej i lutospawania. Dlaczego?
Stal zwykła, stal nierdzewna i lutospawanie ma podobną zależność wielkości prądu spawania do posuwu drutu, dlatego ten sam algorytm to umożliwia. Aluminium potrzebuje przy tym samym prądzie spawania więcej drutu niż stal i stal nierdzewna, dlatego bez dodatkowej funkcji wyboru rodzaju materiału (aluminium) w urządzeniu zastosowany jest tylko jeden algorytm i spoina w aluminium nie jest możliwa.
Reasumując: Urządzenie MIG z synergią będzie przeznaczone do spawania aluminium jeżeli będzie miało dodatkową funkcje wyboru rodzaju materiału spawanego.
Pytanie: Co to jest funkcja “regulacji szerokości łuku czyli inaczej regulacja indukcyjności” w urządzeniu z synergią i do czego ona służy? Podczas spawania, szczególnie stali nierdzewnej używając tej funkcji, możemy poszerzyć łuk spawania “rozlewając spoinę szerzej” przez co jest ładniejsza i mniej widoczna. Funkcja ta znacznie ogranicza także rozpryski na spawanym materiale, dlatego dodana do urządzenia MIG z synergią jest ważna dla klientów, którzy spawają stal nierdzewną, a nie stać ich na urządzenie z funkcją PULS!!!
Pytanie: Co to jest funkcja PULS i czy warto za nią płacić? Funkcja PULS w urządzeniu MIG to nie dodatkowy, niewiele kosztujący algorytm ułatwiający dobór posuw drutu do nastawionego prądu spawania, to dodatkowy, bardzo skomplikowany i kosztowny układ ingerujący w sam proces spawania czyli tworzenia spoiny. Układ ten powoduje że roztopiony drut nie “leje się ciągle do spoiny” tylko prąd jest urywany czyli pulsuje co powoduje poprawne ułożenie spoiny a zarazem lepsze połączenie materiału.
Pytanie: Czy urządzenie MIG PULS posiada także funkcję Synergii? Każde urządzenie MIG PULS musi posiadać funkcję synergii z opcją wyboru średnicy drutu i rodzaju spawanego materiału. Urządzenie MIG PULS to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do spawania wszystkich rodzajów materiału przy różnych jego grubościach. Bardzo często te urządzenia są wyposażone dodatkowo w gotowe programy, opracowane dla spawania materiałów o konkretnych właściwościach.
Pytanie: Jakie są namacalne i widoczne korzyści z urządzenia które posiada funkcję PULS dla zwykłego spawacza? 1. Dzięki przerywanemu (pulsującemu) prądowi możemy osiągnąć niski prąd spawania na urządzeniu, co przekłada się na mniejsze przegrzanie elementów spawanych co w praktyce przekłada się na możliwość spawania bardzo cienkich przedmiotów. Funkcja ta w praktyce zapobiega także krzywieniu się spawanych elementów!
2. Funkcja puls zmniejsza (prawie całkowicie) rozpryski na powierzchni spawanych elementów. Bez tej funkcji spawanie estetyczne stali nierdzewnej jest prawie niemożliwe (ważne dla elementów, które są widoczne np. balustrady, elementy reklamowe, itd.).
3. Zapobiega tworzeniu się pęcherzy w środku spoiny co jest bardzo ważne w spawaniu przemysłowym (konstrukcyjnym).
4. Spawa wszystkie rodzaje stali.
5. Uzyskanie spoiny na materiale o grubości poniżej 1 mm jest możliwe urządzeniem MIG tylko z funkcją PULS!
|